13 лютого 2007 р. Голова Верховного Суду України Василь Онопенко зустрівся з Керівником проектів по Україні Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва Штефаном Хюльсхьорстером. На прохання гостя Василь Онопенко виклав своє бачення сучасного стану правосуддя та перспектив його розвитку. “Процес реформування судової системи, а саме – розбудова окремої вертикалі адміністративного судочинства – призводить до порушення принципу доступності громадян до правосуддя”, – зазначив він.
На переконання Василя Онопенка, створення, наприклад, місцевих адміністративних судів по одному на область, апеляційних адміністративних судів, що обслуговуватимуть територію кількох областей, віддалить громадянина від правосуддя, ускладнить Верховному Суду як найвищому судовому органу в системі судів загальної юрисдикції забезпечення однакового застосування законів судами України. Ті самі адміністративні спори, на думку Голови ВСУ, можна вирішувати в простіший та зручніший для людей спосіб, створивши в місцевих судах загальної юрисдикції спеціалізовані колегії, а в апеляційних судах - відповідні палати. “Чим простіша судова система, тим вона доступніша, зрозуміліша й ефективніша”, - підкреслив Василь Онопенко.
За його словами, гострою проблемою, у вирішенні якої суддівський корпус розраховує на підтримку народних депутатів, є надзвичайно велике завантаження місцевих судів. Якщо Верховна Рада ухвалить зміни до законодавства в частині розгляду спорів щодо дорожньо-транспортних пригод (щороку суди розглядають їх понад три мільйони), це сприятиме поліпшенню якості та ефективності судового розгляду звернень громадян.
Процесуального реформування, зазначив Василь Онопенко, потребує і касаційний розгляд судових справ. Нині у Верховному Суді України у Судовій палаті у цивільних справах перебуває близько 40 тис. таких звернень. По 3-4 роки громадяни чекають остаточного судового рішення. На переконання Голови Верховного Суду України, у більшості випадків розгляд справи має завершуватися на рівні апеляційного оскарження, а касаційна інстанція покликана спрямовувати, орієнтувати судову практику.
Штефан Хюльсхьорстер повідомив в свою чергу, що проблеми українського судочинства схожі з тими, які стоять нині перед німецькою судовою системою. Співрозмовники зазначили, що налаштовані на продовження і розвиток співробітництва між українськими і німецькими правниками.
ПРЕС-СЛУЖБА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01024, м. Київ, вул. П.Орлика, 4
тел. 253-2042, ф. 253-2042,
Е-mail: [email protected]